با فراگیر شدن شبکه های اجتماعی، اصطلاحاتی وارد زندگی روزمره انسان ها شده است که ممکن است برخی از آنها برای ما ناشناخته باشد. یکی از این مفاهیم، ریلز است. شاید شما نیز از خود پرسیده باشید که ریلز چیست؟ ریلز یکی از هزاران قابلیت های اینستاگرام است که این روزها بسیار سر و صدا به راه انداخته است. بسیاری از کاربران، قابلیت ریلز را یک نوع کپی از قابلیت های تیک تاک می دانند. به هر حال می خواهیم در این مقاله درباره مفهوم ریلز اینستاگرام و ویژگی های آن با شما گفتگو کنیم.

خدمات اینستاگرام

آموزش یک نکته مهم؛ ریلز چیست؟

اگر به دنبال این هستید که بدانید، ریلز چیست؟ باید بگوییم؛ در سال 2020 اینستاگرام یک قابلیت دیگر به قابلیت های خود در این شبکه اجتماعی اضافه کرد. در حقیقت، ریلز به کاربرانش اجازه می دهد تا بتوانند ویدیوهای کوتاه را با دیگر کاربران اینستاگرام به اشتراک بگذارند. ضمن اینکه شما به عنوان یک کاربر اینستاگرامی می توانید با اضافه کردن جلوه هی صوتی و تصویری، افکت خاصی به ویدیوهای ضبط شده بدهید. این ویدیوهای ریلز در فید، قسمت دیسکاوری و استوری گذاشته می شوند تا دیگر کاربران از تماشای آنها لذت ببرند. با این همه، بعضی از کاربران به برخی از اقدامات اینستاگرام انتقاد داشته اند. آنها معتقدند، با گذاشتن فیلم های کوتاه کاربران معروف در قسمت دیسکاوری، باعث دیده نشدن دیگر محتواهایی می شود که توسط کاربران عادی تولید و بارگذاری می شود.

ریلز چیست؟ و چه اهمیتی در اینستاگرام دارد؟

در ادامه مبحث ریلز چیست؟ باید خاطرنشان کنیم، برای ریلز باید بخشی از فیلم را انتخاب کرد. پس از افزودن جلوه های مختلف می توان آن را به اشتراک گذاشت. به این پروسه ضبط فیلم و بارگذاری آن در اینستاگرام پست ریلز می گویند. کاربر می تواند از بین آرشیوها، جلوه صوتی مناسبی را برای ویدیو انتخاب کرده و روی فیلم صداگذاری کند. جلوه دیگری که کاربر می تواند به فیلم های ریلز بیفزاید، افکت واقعیت است. حتی می توان سرعت پخش فیلم را تغییر داد. کاربر حتی قادر است، مجموعه ای از کلیپ را برای ریلز به خدمت بگیرد یا در یک شات، آنچه که می خواهد ضبط نماید. ناگفته نماند، آپلود فیلم از گالری گوشی و به اشتراک گذاردن آن در ریلز نیز امکان پذیر می باشد.

یک نکته مهم دیگری که باید این جا خاطر نشان کنیم، موضوع غیرفعال بودن ریلز در ایران است. کاربران ایرانی متاسفانه قادر نیستند از برخی قابلیت های ریلز استفاده کنند. البته قابلیت هایی چون پست ها، استوری و IGTV همچنان در دسترس کاربران ایرانی است و شما می توانید کلیپ های کوتاهی تولید کرده و آن را بارگذاری کنید. بنابراین به صورت خلاصه می توان ریلز را اینگونه معنا کرد: پست های کوتاهی که کاربر می تواند با جلوه های جذاب و افکت های صوتی مختلف آپلود نماید.

ریلز اینستاگرام

ریلز اینستاگرام برای چه افرادی مناسب است؟

حالا که دانستید ریلز یعنی چی اجازه بدهید ببینیم ریلز اینستاگرام برای چه کسانی کارآمد است. همانطور که گفته شد، ریلز یک نوع پلتفرم است که به کاربران خود این امکان را می دهد تا فیلم های کوتاه با موضوعات مختلف را به اشتراک بگذارند. حال این فیلم های کوتاه می توانند سرگرم کننده باشند و گاه می توان از آنها برای تبلیغ محصولات و خدمات خود استفاده کرد. در حقیقت هیچ محدودیتی در آپلود فیلم ها نیست. تنها محدودیتی که می توان برای این نوع فیلم ها در نظر گرفت، مدت زمان کمی است که در اختیار دارند. در واقع هر فیلم کوتاه تنها یک دقیقه زمان بازپخش دارد. البته زمانی که برای اولین بار ریلز به مردم معرفی شد، تنها پانزده ثانیه مدت زمان پخش فیلم بود. خوشبختانه از آن زمان به بعد مدت زمان پخش ویدیوها به 60 ثانیه ارتقاء پیدا کرد.

ریلز یعنی چی

چه محتوایی در ریلز فیدبک بیشتری می گیرد؟

به انتهای مبحث ریلز چیست ؟ رسیدیم. حال باید به یک سوال مهم دیگر در این زمینه پاسخ بدهیم. چه محتواهایی بیشترین بازخورد را می گیرند؟ در این باره باید گفت، این بستگی به سلیقه و نیاز مخاطب شما دارد. مطمئنا اگر با سلیقه و نوع نیاز مخاطب خود در اینستاگرام آشنا باشید، می توانید استراتژی خود را به نحوی بچینید که بیشترین بازخورد مثبت عایدتان شود. قبل  از هر چیز باید مشخص کنید، محتوای ریلز شما از نوع سرگرمی است یا تبلیغاتی. کار کردن در هر یک از این دو زمینه نیازمند اطلاعات و تجربه بالایی است. از همه مهمتر اینکه شما دارید از پلتفرمی استفاده می کنید که برای گجت های قابل حمل طراحی شده است. بنابراین تا حد امکان محتوای خود را با گوشی هوشمند یا تبلت خود تولید کنید تا حس طبیعی تری داشته و بازخورد بیشتری عایدتان کند.