یکی از چالش‌های بزرگ برای مدیران دیجیتال مارکتینگ انجام تبلیغات و دریافت بهترین نتیجه است. روش‌های زیادی برای تبلیغات در فضای دیجیتال وجود دارد. اما شاید هیچکدام از آنها به اندازه اینفلوئنسر مارکتینگ توانایی جذب مخاطب را نداشته باشد. البته این روش از گذشته با ما همراه بوده و پس از پیدایش شبکه‌های اجتماعی، رنگ و روی جدیدی به خود گرفته. امروز در این پست قصد داریم تا بررسی کنیم که اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چرا برای کسب و کارها مفید است. اگر شما هم صاحب یک کسب و کار یا برند هستید، و یا مدیر دیجیتال مارکتینگ هستید، تا انتها با ما همراه باشید چون قرار است اطلاعات بسیار خوبی را در این زمینه تبلیغاتی به شما ارائه کنیم. پس با ما همراه باشید.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چرا برای کسب و کارها مفید است؟

به گذشته برگردیم. زمانی که خبری از فضای مجازی پر رونق امروز نبود و هیچ شبکه اجتماعی در سطح اینترنت فعالیت نمی‌کرد. در آن زمان بیشتر تبلیغات توسط برندهای بزرگ به تلوزیون و بنرهای خیابانی ختم می‌شد. این برندها برای تاثیر گذاری بیشتر و افزایش فروش از افراد سرشناس و به اصطلاح سلبریتی استفاده می‌کردند. امروز ماجرا کمی متفاوت شده و  به لطف پلتفرم‌های اجتماعی چون اینستاگرام، افراد سرشناس و محبوب بیشتر شده‌اند. در اصطلاح دیجیتال مارکتینگ، به استفاده از افراد سرشناس و شناخته در فضای مجازی برای انجام تبلیغات، اینفلوئنسر مارکتینگ گفته می‌شود.

به عنوان مثال اگر یک اینفلوئنسر بزرگ تبلیغات محصولات شما را انجام دهد، در اصل شما در حال انجام اینفلوئنسر مارکتینگ هستید. این روش برای برندها و کسب و کارها مزیت بسیار زیادی دارد که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

بیشتر بخوانید : بهترین راه افزایش فالوور اینستاگرام به روش طبیعی چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

دسترسی به مخاطبان هدف

اولین مزیت اینفلوئنسر مارکتینگ، دسترسی به مخاطبان هدف است. خوشبختانه در اینستاگرام هر اینفلوئنسر جامعه بسیار بزرگی از مخاطبان را دارد. برای مثال افرادی که علاقه به کودکان دارند، اینفلوئنسرهای کودک مثل گندم را دنبال می‌کنند. افرادی که به آشپزی علاقه دارند، اینفلوئنسرهای فعال در این حوزه را دنبال می‌کنند. حال فرض کنید که کسب و کار شما با خانم‌های خانه دار در ارتباط است. برای مثال قصد دارید تا محصولات آشپزخانه را به آنها بفروشید. فقط کافیست تا از اینفلوئنسرها بخواهید در آشپزی‌ها از محصولات شما استفاده کنند. همچنین آنها میتوانند محصولات شما را به شکل استوری یا پست نیز تبلیغ کنند و از محصولات شما حسابی تعریف کنند. این کار فروش شما را به طرز چشمگیری افزایش خواهد داد.

افزایش اعتبار برند با استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ

اما یکی دیگر از مزایای و فواید اینفلوئنسر مارکتینگ، بدون شک افزایش اعتبار برند است. ماجرا کوروش کمپانی مثالی دقیق از افزابش اعتبار برند توسط اینفلوئنسر مارکتینگ است. افرادی که در فضای مجازی به جایگاه اینفلوئنسری می‌رسند، دنبال کنندگان بی شماری دارند. این دنبال کنندگان بدون شک ارتباط خوبی با اینفلوئنسر دارند. این ارتباط تا جایی خوب است که حرف شخص را به خوبی قبول کرده و اگر آن شخص از محصولی تعریف و تمجید کند، دنبال کنندگان نیز به آن محصول به خوبی اعتماد خواهند کرد.

قیمت مناسب

یک تبلیغ تلوزیونی میلیاردها تومان برای صاحبین کسب و کارها و برندها هزینه در بر دارد. تبلیغات سنتی دیگر نیز گاهی اوقات هیچ نتیجه‌ای برای صاحبان کسب و کارها در پی نخواهند داشت. اما موضوع در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ کمی متفاوت است. در این حوزه افراد بسیار زیادی وجود دارند که هزینه‌های مختلفی را برای انجام این تبلیغات انجام می‌دهند. با کمی گشت و گذار میتوانید اینفلونسرهایی از قیمت 500 هزار تومان تا 200 میلیون تومان را نیز برای انجام تبلیغات خود پیدا کنید. نکته بعدی در این است که هزینه‌ای که شما می‌کنید، بازدهی بیشتری نیز برای شما در بر خواهد داشت.

خدمات اینستاگرام
با کافه مجازی در اینستاگرام انفجاری رشد کن!

بازدهی بسیار بالا با اینفلوئنسر مارکتینگ

اما یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شود تا شما اینفلوئنسر مارکتینگ را انجام دهید، بازدهی بالا است. به کمک این روش تبلیغات همانند روش خرید فالوور دقیقاً بر روی مخاطب هدف شما انجام می‌شود. یعنی اگر میخواهید محصولات ورزشی را تبلیغ کنید، میتوانید اینکار را به اینفلوئنسرهای ورزشی واگذار کنید. اینکار باعث می‌شود تا افرادی که با ورزش رابطه خوبی ندارند، تبلیغات شما را مشاهده نکنند. مزیت بعدی دیگر نیز در تاییدیه گرفتن از اینفلوئنسر است. تابحال این جمله را شنیده‌اید که فلان محصول خیلی خوبه و کارش حرف نداره. چون فلانی آن را تبلیغ کرده ؟ این جمله نشان می‌دهد که اینفلوئنسر مارکتینگ تا چه اندازه میتواند به شما در افزایش فروش کمک کند.

چگونه اینفلوئنسر مارکتینگ را انجام دهیم؟

اکتون که با اینفلوئنسر مارکتینگ به خوبی آشنا شدیم، زمان آن فرا رسیده تا بررسی کنیم که چگونه اینکار را میتوانیم انجام دهیم . در اولین روش از انجام دیجیتال مارکتینگ، میتوانید شخصا با اینفلوئنسرهای هر حوزه صحبت کنید. قیمت و شرایط تبلیغ را از آنها پرسجو کنید. اینکار شاید کمی سخت باشد چون معمولا این افراد مدیر برنامه دارند و مدیر برنامه‌ها نیز به خوبی پاسخگوی سوالات شما نیستند. در کنار استفاده از این روش، میتوانید اینفلوئنسر مارکتینگ را به افراد ماهر و دارای فعالیت در این حوزه بسپارید. البته اینکار شاید کمی هزینه شما را بیشتر کند.

نکات مهم اینفلوئنسر مارکتینگ

قبل از انجام اینفلوئنسر مارکتینگ باید به چه مواردی توجه کنیم؟

قبل از انجام اینفلوئنسر مارکتینگ باید به چند نکته توجه کنید. اولین مسئله زمینه فعالیتی اینفلوئنسر است. شما باید با اینفلوئنسرهای حوزه کاری خودتان همکاری کنید تا بتوانید بازدهی تبلیغات را افزایش دهید. موارد بعدی که از اهمیت بیشتری برخوردار است، آشنایی با شرایط اینفلوئنسرهاست. قبل از واریز پول و توافق بر سر انجام تبلیغ، از قوانین و شرایط اینفلوئنسر به خوبی مطلع شوید. از او بپرسید که تبلیغ شما را چگونه انجام می‌دهد، آیا صدا و یا تصویر او در تبلیغ وجود دارد؟ اگر تبلیغ شما را به شکل استوری انجام می‌دهد، چند استوری قبل یا بعد از شما قرار می‌دهد. اما از همه این موارد مهم‌تر آنکه، باید از کیفیت پیج اینفلونسر مطلع شوید. گاهی اوقات افراد سودجو با استفاده از فالوور فیک، آمار پیج خود را بالا می‌برند و انجام تبلیغات توسط آنها هیچ بازدهی برای شما نحواهد داشت.

سخن پایانی

اینفلونسر مارکتینگ یکی از روش‌های بسیار جذاب و کاربردی در انجام تبلیغات است. از مزایای این روش میتوانیم به افزایش فروش، افزایش اعتبار برند و انجام تبلیغات در ابعاد وسیع توجه کنیم. ضمن اینکه اینفلوئنسر مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا تبلیغات خود را بر روی مخاطبین هدف انجام دهید. ما امروز در این مقاله شما را با این روش آشنا کردیم و به شما گفتیم که اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چرا برای کسب و کارها مفید است. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.